Petice za propuštění běloruských politických vězňů
Aktuálně
Čtvrtek, 29 Listopad 2012 17:03

 

Běloruský režim i nadále zadržuje politické vězňě v čele s prezidentským kandidátem Nikolou Statkevičem, předsedou mládežnické organizace Molody FrontZmicerem Daškevičem a lidskoprávním aktivistou Alešem Bialackim.

Především dva prvně jmenovaní se aktuálně nacházejí pod silným nátlakem ze strany vězeňské služby. V reakci vznikla online petice apelující na představitele Evropské unie, aby vyvíjeli soustavné usilí na podporu propuštění všech běloruských politických vězňů. Petici je možné podepsat zde.

alt

Nikola Statkevič je posledním z prezidentských kandidátů z voleb 2010, který je v současnosti stále ve vězení. Bývalý armádní generál se nadále odmítá podvolit nátlaku ze strany režimu a podepsat žádost o milost. V lednu 2011 byl Statkievič odsouzen ke třem letům vězení v souvislosti s protesty po zmanipulovaných prezidentských volbách. V květnu téhož roku mu byl trest navýšen na šest let za tzv. „organizaci masových nepokojů“. 

Během pobytu ve vězení byl opakovaně umisťován na samotku a byla mu upírána lékařská pomoc. V současné době je Nikola Statkievič držen v izolaci a návštěvy má povoleny pouze 1x ročně.

Nikolu Statkeviče můžete podpořit dopisem na tuto adresu:

Статкевіч Мікала

турма № 4

вул. Крупскай 99А

212011 г. Магілёў

 

Zmicer Daškevič je běloruský politický aktivista. Již v roce 2006 byl odsouzen k 18 měsícům vězení za „nelegální politickou aktivitu“. Amnesty International ho tehdy označila za vězně svědomí.

Den před vyhlášením výsledku prezidentských voleb, 18. Prosince 2010, byl Daškievič zadržen spolu s dalším aktivistou Eduardem Lobau za údajné napadení dvou mužů. V březnu 2011 byl Zmicer odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody. Na protest proti rozsudku držel Daškievič opakovaně hladovku a podobně jako Stakevič odmítl podepsat žádost o milost. V září mu byl dvouletý trest prodloužen o další rok za „systematické a agresivní porušování příkazů vězeňské služby“.

Zmicerovi Daškevičovi můžete psát na následující adresu:

Дашкевіч Зміцер 

турма №1

вул. Кірава1

230023 г. Горадня

Komentáře (0)Add Comment

Napiš komentář

busy